close button
آیا می‌خواهید به نسخه سبک ایران‌وایر بروید؟
به نظر می‌رسد برای بارگذاری محتوای این صفحه مشکل دارید. برای رفع آن به نسخه سبک ایران‌وایر بروید.
بلاگ

آیا کارفرما می‌تواند به‌دلیل عدم اضافه‌کاری کارگر را اخراج کند؟

۵ خرداد ۱۴۰۳
ایران وایر
خواندن در ۱ دقیقه
آیا کارفرما می‌تواند به‌دلیل عدم اضافه‌کاری کارگر را اخراج کند؟

سلام؛

من ۱۲ سال است که در یک شرکتی مشغول به کار هستم و تا الان هم معمولا اضافه کاری انجام می‌دادم. الان به دلیل مسایل شخصی، دیگر نمی‌توانم اضافه کار کنم اما کارفرما می‌گوید تو باعث می‌شوی کار ما تعطیل شود و ضرر کنیم. چند روز پیش تهدید کرد که اگر اضافه کاری نکنی، اخراجت می‌کنم! می‌گوید از همان ابتدا هم این شرط اضافه کاری را داشته‌ایم. او درست می‌گوید اما فقط من گفته بودم که با اضافه کاری مشکلی ندارم. حالا سوال من این است آیا کارفرما می‌تواند من را به دلیل این که اضافه کاری انجام نمی‌دهم، اخراج کند؟ به‌ویژه با توجه به این که من خودم در ابتدا راضی بوده‌ام؟

با سلام؛

اولا باید توجه شود بر اساس ماده ۵۹ «قانون کار»، ارجاع اضافه کاری در کارهای عادی فقط با موافقت کارگر امکان‌پذیر است. بنابراین اگر کارگر موافقتی در مورد اضافه کاری نداشته باشد، کارفرما به هیچ‌وجه نمی‌تواند به بهانه انجام ندادن اضافه کاری، کارگر را اخراج و یا هر محدودیتی برای او ایجاد کند. در مورد این که آیا اگر در قرارداد کار، کارگر خود مبنی بر انجام اضافه کاری تعهد کرده باشد و بعدا آن را انجام ندهد تکلیف چیست، عرض شود قانون کار در این مورد ساکت است. اما با توجه به جنبه استمراری کار و این که موارد خاتمه رابطه کاری در قانون کار مشخص شده‌اند و عدم انجام اضافه کاری مقرر در قرارداد از موارد اخراج شمرده نشده است، لذا اخراج کارگر در این فرض هم امکان‌پذیر نیست. به طور کلی، در هیچ فرضی امکان اخراج کارگر به دلیل عدم انجام اضافه کاری وجود ندارد.

از بخش پاسخگویی دیدن کنید

در این بخش ایران وایر می‌توانید با مسوولان تماس بگیرید و کارزار خود را برای مشکلات مختلف راه‌اندازی کنید

صفحه پاسخگویی

ثبت نظر

اخبار

نیروهای امنیتی مانع از حضور خانواده‌ها در آرامستان خاوران شدند

۵ خرداد ۱۴۰۳
خواندن در ۲ دقیقه
نیروهای امنیتی مانع از حضور خانواده‌ها در آرامستان خاوران شدند